Melanocyter finns i hår på alla däggdjur

I alla djur så väl som människan, finns melanocyter jämnt utspridda i huden och också i små koncentrerade samlingar i hårfolliklarna (hårsäckarna). På större djur ser vi inte håravfall som en avgörande punkt vad gäller sjukdomar. Melanocyterna i hårfolliklarna är i främsta hand belägna i hårbulben längst ner i hårfollikeln. Melanocyter svarar på olika stimuli och producerar då olika mängder melanin. När solen skiner mycket och huden utsätts för UV strålning så produceras mycket melanin och detta ger oss vår solbränna. Det kan också vara frågan om annan stimuli som triggar melanin att utvecklas. Det kan också i ett hårstrå bli en färgförändring beroende på att olika former av melanin tar överhand.

I en del andra däggdjur, såsom råttor och möss, finns endast melanocyter i hårstrån och aldrig i huden. Melanocyterna i hårfolliklarna är i främsta hand belägna i hårbulben längst ner i hårfollikeln. Därför kan dessa djur inte bli solbrända. Dessa djur i Europa är inte ute i solen så mycket och klarar därför av UV-strålniungen utan att drabbas av cancer. Dessa djur får heller inte problem med håravfall eller tunt hår och dess problem ligger på helt andra områden.

 

 
Comments are closed.